fbpx
beautyzone@brandboosters.pl
+48 606 971 154

Salon beauty marzeń – jak zaprojektować wnętrze, które przyciąga klientów?

jak zaprojektować idealny salon beauty

Wyobraź sobie miejsce, w którym już od progu Twoi Klienci czują się wyciszeni, zrelaksowani i odczuwają wyłącznie pozytywne emocje. Miejsce, gdzie każdy detal – od światła po fakturę tkanin – współgra, tworząc przestrzeń, do której Klienci chcą wracać. Właśnie tak powinno wyglądać idealnie zaprojektowane wnętrze salonu kosmetycznego czy gabinetu medycyny estetycznej. Doskonale rozumie to Małgorzata Staniek, właścicielka pracowni projektowania wnętrz Marbou w Krakowie, która od 13 lat tworzy miejsca z duszą – piękne, pełne harmonii oraz funkcjonalne.

Dziś skupimy się na wnętrzach salonów beauty – stylowych miejscach, które powinny sprawiać, że klienci czują się komfortowo i chcą do nich wracać. Jak stworzyć salon, który świadczy o profesjonalizmie świadczonych usług, jest zgodny z wymogami sanitarnymi, a jednocześnie zachwyca estetyką? Na co zwrócić uwagę, by nie popełnić kosztownych błędów? Jakie trendy warto uwzględnić w aranżacji wnętrz salonu, a które są tylko chwilową, przemijającą modą? Na te i wiele innych pytań odpowie nam Małgorzata Staniek – projektantka, dla której każde wnętrze to unikalna opowieść o ludziach, ich osobowości oraz potrzebach.

Projektowanie wnętrz dla branży beauty to sztuka zachowania balansu pomiędzy funkcjonalnością i ergonomią a estetyką. Z jednej strony mamy potrzeby klientów – szukających odprężenia i poczucia luksusu, z drugiej personel – który potrzebuje ergonomicznie zaplanowanej przestrzeni ułatwiającej codzienną pracę. Małgorzata Staniek, bazując na swoim doświadczeniu, podkreśla, że najważniejsza jest harmonia pomiędzy tymi elementami.

Wnętrza beauty podlegają modom, ale czy warto za nimi ślepo podążać? Jak mówi Małgorzata Staniek, kluczem jest ponadczasowa baza:

Klasyczne, eleganckie formy, neutralne barwy, naturalne materiały i dobrze zaprojektowane oświetlenie sprawiają, że salon będzie wyglądał świetnie przez lata. Panujące trendy mogą stanowić dodatek – w kolorach ścian, tapicerce foteli, zastosowanych akcentach dekoracyjnych oraz detalach”.

W 2025 roku królują ciepłe beże i szarości, subtelne odcienie terakoty i zgaszone pastele. Drewniane elementy dodają przytulności, a duże lustra optycznie powiększają przestrzeń.

Obecnie projektowanie wnętrz beauty oraz medycznych przechodzi znaczącą transformację. Priorytetem jest stworzenie dla Klienta komfortowej przestrzeni oraz redukcja jego stresu związanego z wizytą, a także lepsza regeneracja. Salony kosmetyczne oraz placówki medyczne stają się miejscami, w których pacjenci są zaopiekowani zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Sprzyjać temu mają przytulne, ciepłe wnętrza utrzymane w neutralnej stonowanej kolorystyce z drewnianymi akcentami oraz nastrojowym oświetleniem.

W branży beauty pracuje się intensywnie – projekt wnętrza gabinetu medycyny estetycznej czy salonu kosmetycznego powinien to uwzględniać. Przemyślane przechowywanie narzędzi, wygodne stanowiska, odpowiednia wysokość blatów – to wszystko ma znaczenie. „Dobry projekt wnętrza to taki, który sprawia, że praca staje się płynna i intuicyjna” – zauważa projektantka.

Co widzi Klient, przekraczając próg salonu? Powinien poczuć, że znajduje się w bezpiecznej przestrzeni oferującej zabiegi w wysokiej jakości i standardach z zachowaniem wszelkich norm higieny i bezpieczeństwa. Jeśli od wejścia zaatakują go zbyt mocne kolory i dekoracje, to może poczuć się przytłoczony i zestresowany wizytą. Odpowiednio zaprojektowana recepcja to pierwsza wizytówka miejsca. Powinna być elegancka, ale i praktyczna – z miejscem na wygodne zapisy na zabiegi oraz ekspozycję kosmetyków i produktów na sprzedaż.

Nie można też zapominać o poczekalni, w której Klienci powinni móc się wyciszyć. „Miękkie, wygodne fotele ze stolikiem na kawę, delikatne światło, subtelna muzyka oraz przyjemny zapach – to detale, które sprawiają, że klient od pierwszej chwili czuje się dopieszczony” – mówi Małgorzata Staniek.

pracownia-projektowania-wnetrz-marbou-projekt-salonu-beauty

Warto pamiętać, że projektant wnętrz, podobnie jak kosmetolog czy stylista, często specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Poszukując profesjonalisty do współpracy, przejrzyj portfolio i upewnij się, że zawiera projekty, które cię interesują. Dlaczego to ważne?

Projekt wnętrz komercyjnych to zupełnie inna specjalizacja niż aranżacja przestrzeni prywatnej. „W domu priorytetem jest przytulność i indywidualne upodobania domowników, w salonie beauty liczy się funkcjonalność, wizerunek marki i ergonomia pracy” – wyjaśnia Małgorzata Staniek. Pracownię projektowania wnętrz Marbou tworzą specjaliści, którzy wiedzą, jak istotne jest budowanie spójności projektu z identyfikacją wizualną Twojej marki. Ponadczasowy wizerunek skutecznie zapada w pamięci klientów.

Salony kosmetyczne muszą spełniać normy, wymogi i przepisy. Jak podkreśla ekspertka: „W Marbou prowadzimy uzgodnienia projektów z rzeczoznawcami ds. sanitarnohigienicznych . Dostosowanie projektu do przepisów to podstawa – dzięki temu inwestor może otworzyć salon bez obaw o kontrole”. Takiego bezpieczeństwa nie zapewni niedoświadczony projektant.

Na koniec kilka rad od ekspertki:

  • Postaw na ergonomię – przemyśl układ przestrzeni i dostosuj go do zakresu świadczonych usług. Wyposaż stanowiska pracy w ergonomiczne meble umożliwiające bezpieczne wypełnianie obowiązków i minimalizujące ryzyko urazów związanych z przeciążeniem fizycznym.
  • Nie oszczędzaj na oświetleniu. Pełni ono zarówno rolę funkcjonalną, jak i estetyczną. Zadbaj nie tylko o designerskie atrakcyjne wizualnie  oprawy, ale również o prawidłowe ich rozmieszczenie oraz dobór odpowiedniego natężenia i barwy. To ono gwarantuje komfort pracy personelu oraz buduje relaksującą atmosferę. W gabinetach zabiegowych niezbędne jest precyzyjne oświetlenie LED o wysokiej intensywności i neutralnej barwie.
  • Inwestuj w trwałe materiały. Piękno powinno iść w parze z funkcjonalnością.
  • Dbaj o spójność wizualną. Logo, kolory, styl wnętrza powinny opowiadać jedną historię.
  • Zaplanuj pomieszczenie do sterylizacji narzędzi, posiadające autoklaw, myjkę ultradźwiękową, środki do dezynfekcji, zlew oraz pojemniki na odpady medyczne.

Dobrze zaprojektowany salon beauty to przestrzeń, w której klienci czują się wyjątkowo. To inwestycja, która zwraca się w lojalności i rekomendacjach” – podsumowuje Małgorzata Staniek.

Dobrze zaprojektowane wnętrze salonu beauty buduje pozytywną relację z klientem. Warto powierzyć jego projektowanie profesjonalistom, którzy zadbają nie tylko o aspekty wizualne, ale i o funkcjonalność oraz komfort pracy i bezpieczeństwo pacjentów. Współpraca z pracownią Marbou to gwarancja wnętrz łączących estetykę, wygodę, bezpieczeństwo i ponadczasowy design.

projekt-wnetrza-beauty-marbou-krakow

_____

Więcej wiedzy? Polecamy artykuły dotyczące innych zagadnień:

Zostaw pierwszy komentarz

Inne artykuły w kategorii

Spis treści